Rait Rosina 2016-2024 valminud maalide ja fotoprintide ülevaatenäitus
Kadrioru Galerii, 7. mai kuni 8. juuli 2024
PRESSITEADE:
Kadrioru galerii kuulutab uut maalinäitust „Varjatud Eesti Väikelinnad“ kunstnik Rait Rosinalt. Teatame rõõmuga, et galerii neli korrusetasandit on vallutatud ja on kaetud suuremõõtmeliste pannoodega Eesti väikelinnade misantstseenidest ning arhetüüpiliste äärealade vaibist.
Rait Rosin (1981) lõpetas 2005 aastal Eesti Kunstiakadeemia maalikunsti erialal ning jätkas EKA õpinguid kuni doktoranuurini, kaitstes 2021 aastal väitekirja teemal „Sotsiaalne kunst kui ühiskondlike normide kasvulava: kunstnike ja kunstipubliku vastastikused ootused Eesti väikelinnades“ (Juhendajad dr. Raivo Kelomees ja dr. Margus Vihalem).
Väikelinnad, kultuur ja kunst maakondades ning kunstielu uurimused väikelinnade põhjal on saanud Rait Rosina loomekreedo sisuks. Vaatlus, vahetu kokkupuude põhjaliku sukeldumiseni välja, uurimustegevus ja kunstiline-performatiivne sekkumine on Rosina loomemetoodika praktilised komponendid.
Kunstniku zest, mis stiilselt jäädvustab – üldistab väikelinnade vaated jätab allakirjutanule mulje Münhausenlikust üleinimlikust pingutusest tõmmata end juukseidpidi olemise keskkonnast välja. Või kuidas teisiti kirjeldada süsteemi analüüsi süsteemi seest, keskkonna vaatlust sellest väljumata, kuid ometi Rait Rosin seda teeb ja õnnestunult. Mis on kunstnikuna absoluutselt sõltumatu looja muljet jätva autori loomigu ja teadustöö eesmärgiks?
Me näeme suuremõõtmelistel lõuenditel korduvat avarust, mitteõõnsat metafüüsilist tühjust. Näeme komponentide eraldatust ja rütmikat ning objektide transformatsiooni subjektideks; iga tänav, pink ja puu on hingestatud ning väärikas oma üksinduses, distantsis ja elurõõmu abituses. Kunstnik on võtnud südameasjaks meie kõigi „sise-Eesti“ ning tabanud selle arhetüübilised põhitunnused; on jõuliselt transformeerinud kaasaegse linnagalerii meile une-pealt tuttavaks kodumaaks. On võimalik süüdistada autorit naivismi viljelemises ja lõputus naerus kuid see tähendaks jäämist ühekülgsete muljete raamidesse. Rosina loomulik absurditunnetus, mis tuleneb nii vaatlejast-autorist kui vaadeldavast keskkonnast ja tema julgus otseselt suhestuda annab teostele hulga keerulisema ja sügavama tausta, mida vaatajal sobiks samuti tajuda ja mõtestada. Vaadelda maalisubjektide isoleeritust; tegelaste sümpaatset groteski ja silmapaistvat väärikust: kujutatud eksisteerivad oma olemuslikus täiuslikkuses, nad on ontoloogiliselt paigas. Irvik-puud, pink, bussijuht, võimleja, inimlind jpt – neis kõigis on peidus mingi teadmine, mis tekitab automaatselt lugupidamist. Teadmine, mida kannab orantšiga aga lõikab südamesse.
Rait Rosin on koostanud ülevaate Eesti väikelinnade ja kunstimaailma seostest. Alates 11. maist avatud näitusel on külastajal võimalik tutvuda loovuurimuse kestel valminud maaliloomingu ja fotoprintidega. Lisaks võib näitusel tutvuda intervjuude ja nende analüüsidega, mille ülesanne oli mõõta Haapsalu, Paldiski, Valga, Võru, Rapla ja Rakvere elanike arusaamu kunstist. Täpsemalt oli vaatluse all kunstnike mõjuulatus kohalike kogukondade kujunemisele. Intervjuudes uuris Rait valitud näitusekohtades endi loomingut tutvustanud kunstnike ja kohalike näitusekülastajate nägemusi elust väikelinnas. Linnade loetelu täienes viimati Kärdla ja Hiiumaaga. Plaanis on uurimust veelgi laiendada, mille eesmärgiks luua täiendavaid visioone filosoofia ja kunstialase mõtte ja käsitluste ühendamiseks ja toetamaks Eesti kultuurielu regionaalset arengut.
Näitus on avatud alates 11. maist ja jääb külastatavaks 8. juulini.
Kadrioru Galerii (hoone aatriumi neli korrust), Vesivärava 50, Tallinn
Näitus avatud 11. mai kuni 8. juuli 2024
Galerii on avatud E – L 9.00 kuni 19.30, P suletud.
Näitust toetab Eesti Kultuurkapital